Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
boisko

  Logowanie
Nick:
Hasło:
 
login icon
NASI PARTNERZY


poker
liga typerow

Liga belgijska tabelaLiga belgijska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga belgijska Terminarz spotkań

Liga belgijska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga belgijska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga belgijska - Ciekawoski

Liga belgijska, jak na Benelux przystało, jest bardzo starą i doświadczoną klasą rozgrywkową. Pierwsza liga, zwana również Eerste klasse, Division 1 lub oficjalnie Jupiler Pro League, powstała w 1895 roku i od tego momentu rozgrywana jest corocznie (z przerwami tylko podczas wojen światowych).

W tabeli ligi belgijskiej znajduje się 16 drużyn, z których co roku, oprócz zdobywcy tytułu mistrza Belgii, dwie są degradowane do niższej ligi. Terminarz zasadniczy składa się z 30 kolejek, podczas których każdy gra dwa spotkania z każdym. Od sezonu 2009/2010, po rozgrywkach zasadniczych wprowadzono system playoffów. Drużyny z miejsc 1-6 grają w mini lidze o mistrzostwo kraju, te z pozycji 7-14 walczą o jedno miejsce w Lidze Europy, a dwie ostatnie spotykają się w playoffach o utrzymanie z trzema zespołami z drugiej ligi.

Jupiter Pro League jest dosyć wyrównaną ligą. W historii aż 15 różnych drużyn zdobywało pożądany tytuł mistrzowski. Nie zmienia to jednak faktu, że można wskazać pewnego dominatora, którym będzie RSC Anderlecht. Zespół z Brukseli zwyciężał w rozgrywkach aż 32 razy. Drugie Club Brugge ma zaledwie 13 tytułów, a trzeci Royale Union Saint-Gilloise 11 razy wygrywał ligę.

Sponsorem tytularnym ligi jest producent piwa Jupiter – browar Piedbouf. Może to być pewna ciekawostka dla polskich kibiców, a także przestroga dla polityków – pokazuje to bowiem, że na sponsoringu z alkoholu czy hazardu sporo nasz kraj traci.

Liga belgijska w klubowym rankingu UEFA zajmuje dziesiątą pozycję. Pozwala ona na wystawienie do rozgrywek międzynarodowych pięciu zespołów – dwóch do Ligi Mistrzów oraz trzech do Ligi Europy. Spadkiem w rankingu Belgowie nie mają się co martwić, bo taką samą liczbę drużyn wystawia nawet 15. miejsce. Natomiast awans o jedną pozycję byłby zbawienny i pozwoliłby kolejnemu zespołowi na grę w Europie.

Najwięcej bramek w historii rozgrywek Jupiter Pro League zdobyłAlbert De Cleyn - 350. Wyprzedza on drugiego Joseph Mermans z 339 golami i trzeciego Bernard Voorhoof z 281 bramkami.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi belgijskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.