Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga białoruska tabela



Liga białoruska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga białoruska Terminarz spotkań

Liga białoruska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga białoruska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga białoruska - Ciekawoski

Liga białoruska, zwana również Wyszejszaja liha, to kolejna z młodych lig europejskich utworzonych po rozpadzie Związku Radzieckiego i tamtejszej ligi piłkarskiej. Jest to również nasz kolejny sąsiad z większymi sukcesami na międzynarodowej arenie (powoli ciężko znaleźć sąsiada z mniejszymi sukcesami).

Liga białoruska rozpoczęła rozgrywki w roku 1992. Dotychczas rozegrano 22 sezony, więcej niż by się wydawało, ale z powodu zmian organizacyjnych i próby gry systemem jesień/wiosna na wzór europejski w latach 1992 i 1995 trwały dwie ligi. Eksperyment nie odniósł sukcesu z powodu trudnych warunków pogodowych w zimie i obecnie liga białoruska gra jeden sezon w jeden rok w systemie wiosna/jesień.

Liga białoruska zajmuje dziewiętnaste miejsce w krajowym rankingu UEFA minimalnie wyprzedzając… Polskę! Według aktualnych danych sytuacja ta zmieni się od przyszłego sezonu. Dziewiętnaste miejsce pozwala Białorusinom co roku wystawiać do gry w europejskich pucharach cztery zespoły. Mistrz kraju próbuje swoich sił w Lidze Mistrzów, a kolejne trzy drużyny w Lidze Europy.

Tabela ligi białoruskiej składa się z dwunastu drużyn, które grają systemem każdy z każdym trzy razy podczas sezonu. To pewnego rodzaju ewenement w Europie i dzięki temu terminarz tej ligi ma 33 kolejki. Co roku wyłoniony zostaje mistrz kraju oraz jeden zespół degradowany do niższej klasy rozgrywkowej.

W ciągu 22 sezonów aż siedem różnych zespołów zdobywało tytuł mistrza Białorusi. Najczęściej, dziewięć razy, było to BATE Borysów. Siedem razy udało się to osiągnąć Dynamu Mińsk, dwa razy Sławija Mozyrz i po razie drużynom: Szachcior Soligorsk, Biełszyna Bobrujsk, FK Homel, Dniapro Mohylew. W zasadzie dominację dwóch pierwszych zespołów można podzielić na erę Dynama (lata początkowe) i erę BATE (lata obecne). BATE zwyciężało w rozgrywkach ostatnie siedem sezonów z rzędu!

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi białoruskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.