Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga cypryjska tabelaLiga cypryjska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga cypryjska Terminarz spotkań

Liga cypryjska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga cypryjska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga cypryjska - Ciekawoski

Liga cypryjska w Polsce do niedawna była okropnie niedoceniana. Nie znano klubów, szydzono z umiejętności i marzono o cypryjskich rywalach w europejskich pucharach. Wszystko zmienił sezon 2011/2012 kiedy mistrz Polski – Wisła Kraków przegrała batalię o Ligę Mistrzów właśnie z drużyną z Cypru – APOELEM. Co więcej ten APOEL doszedł do ćwierćfinału rozgrywek i został wyeliminowany dopiero przez wielki Real Madryt.

Pierwszy sezon ligi cypryjskiej datuje się na 1934/1935, kiedy to mistrzostwo kraju zdobył Trast AC. Aż do 2007 roku liga nosiła nazwę Pancypriot Championship. W 2007 roku ktoś uznał, że lubi reformy i w ciągu kilku lat powstały jeszcze trzy nazwy: Marfin Laiki League, Laiki Bank League, First Division Championship – nazwa aktualna.

Ligę cypryjską wygrywało od początku dziesięć różnych klubów: APOEL 22 mistrzostwa kraju, Omonia 20 tytułów, Anorthosis 13 zwycięstw, AEL Limassol 6 wygranych, Olympiakos, Apollon Limassol , EPA Larnaca - po trzy mistrzostwa, Pezoporikos Larnaca dwie wygrane i zespoły z jednym triumfem: Trast AC i Çetinkaya Türk.

Liga cypryjska składa się z 14 zespołów, które w sezonie zasadniczym rozgrywają pomiędzy sobą 26 kolejek każdy z każdym dwukrotnie. Następnie dwa ostatnie zespoły automatycznie są degradowane do drugiej ligi, a pozostałe 12 drużyn zostaje podzielone na grupy: mistrzowską oraz spadkową. Punkty z sezonu zasadniczego zostają zachowane i po kolejnych dziesięciu kolejkach zostaje wyłoniony mistrz Cypru w grupie mistrzowskiej oraz dwaj kolejni spadkowicze w grupie spadkowej. Liga cypryjska jest więc jedną z najbardziej niebezpiecznych lig. Co roku spadają aż cztery kluby z czternastu uczestniczących w rozgrywkach.

Dzięki sezonowi 2011/2012 liga cypryjska zajmuje wysokie, osiemnaste miejsce w rankingu krajowym UEFA. Pozwala to Cypryjczykom wystawić jedną drużynę w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz trzy kolejne w rozgrywkach Ligi Europy.

Interesującym faktem jest również to, że w ostatnich latach pięciokrotnie Polacy zostawali królami strzelców ligi. Cztery razy Łukasz Sosin (sezony 2003/2004, 2004/2005, 2005/2006, 2007/2008) i raz Wojciech Kowalczyk (sezon 2001/2002).

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi cypryjskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.