Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga czeska tabelaLiga czeska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga czeska Terminarz spotkań

Liga czeska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga czeska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga czeska - Ciekawoski

Czechy to nasz południowy sąsiad, z którym nie raz przyszło nam rywalizować lub się do nich porównywać. Piłkarsko zarówno ich liga, jak i reprezentacja osiągnęły więcej. Tak współcześnie, jak i przed podziałem jako Czechosłowacja.

Liga czeska nosi nazwę Gambrinus Liga i jest jedną z najmłodszych w Europie. Powód jest prosty – rozpad Czechosłowacji i konieczność stworzenia dwóch oddzielnych rozgrywek ligowych. Liga czeska zaczęła swój byt od sezonu 1993/1994 i jak łatwo policzyć rozegrana została dotychczas zaledwie 20 razy.

Te dwadzieścia sezonów to głównie okres dominacji dwóch drużyn ze stolicy Czech – Pragi, a w zasadzie jednej drużyny. Sparta Praga wygrywała rozgrywki aż 11 razy, następni w kolejności – Slavia Praga oraz Slovan Liberec – tylko po trzy razy. Oprócz tej trójki tytuł mistrzowski zdobywały jeszcze Viktoria Plzeň i Baník Ostrava.

Terminarz ligi czeskiej to 30 kolejek, piętnaście spotkań w trybie każdy z każdym po dwa mecze systemem jesień/wiosna. W tabeli ligi czeskiej znajdziemy więc 16 drużyn, z których co roku wyłaniany jest zdobywca tytułu mistrzowskiego oraz dwa kluby degradowane do niższej klasy rozgrywkowej.

Gambrinus Liga w krajowym rankingu UEFA zajmuje szesnastą pozycję, która uprawnia do wystawienia mistrza kraju w Lidze Mistrzów oraz trzech drużyn w rozgrywkach Ligi Europy. Jednak prawie na pewno Czesi po tym sezonie wyprzedzą ligę austriacką, ponieważ ranking ten robiony jest w oparciu o poprzednie pięć sezonów, a więc za rok odpadnie z klasyfikacji sezon 2009/2010. Sezon tamten był bardzo dobry w wykonaniu austriackich drużyn i dosyć słaby jeśli chodzi o czeskie kluby. Całkiem możliwe, że awans ten będzie dużo bardziej okazały.

Najwyższą frekwencją w historii ligi czeskiej może poszczycić się klub FC Zbrojovka Brno, który w sezonie 1996/1997 obejrzało u siebie w jednym spotkaniu aż 44 120 widzów. To prawie osiem razy więcej niż ówczesna średnia!

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi czeskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.