Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga grecka tabelaLiga grecka Wyniki z ostatniej kolejki

Liga grecka Terminarz spotkań

Liga grecka Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga grecka znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga grecka - Ciekawoski

Pewnie niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę, że pierwsza liga grecka w piłce nożnej oficjalnie zwana jest Superleague Ellada. Liga, wcześniej znana jako Alpha Ethniki, rozpoczęła swój byt od sezonu 1959/1960, kiedy po raz pierwszy zespoły z całej Grecji zmierzyły się systemem ligowym. Mistrzem został Panathinaikos AO. Wcześniej istniały trzy kilkuletnie odmiany lig regionalnych, których mistrzowie następnie (chociaż nie co roku) walczyli o miano najlepszej drużyny w Grecji.

Grecja jest członkiem UEFA i w rankingu krajowym zajmuje 12. miejsce. Obecnie wszystkich Greków drażni to, że ich odwieczny rywal – Turcja – jest o jedną pozycje wyżej. Nie ma to żadnego wpływu na efekt, bowiem zarówno 11., jak i 12. miejsce pozwala krajowi wystawić pięciu reprezentantów do europejskich pucharów. Dwa zespoły z Grecji walczą o Ligę Mistrzów, a trzy kolejne o Ligę Europy.

Terminarz ligi greckiej składa się z 34 spotkań rozgrywanych systemem jesień/wiosna. Łatwo więc wydedukować, że w rozgrywkach udział bierze 18 drużyn. Po zakończeniu każdego sezonu najlepszy zespół ogłoszony zostaje mistrzem Grecji, a trzy najsłabsze są degradowane do niższej ligi.

Po zakończeniu sezonu zasadniczego odbywają się krótkie playoffy, do których kwalifikują się drużyny z miejsc od drugiego do piątego. Zwycięzca tych playoffów ma możliwość gry w Lidze Mistrzów. Co ciekawe w tych mini rozgrywkach zespoły zaczynają z różną liczbą punktów, odpowiednią do zajętego miejsca w lidze.

Omawiając ligę grecką można mówić o pewnej dominacji trzech drużyn. Licząc od początku rozgrywek (a więc nie 1959 roku, a 1929) tylko sześć zespołów zdobywało tytuł mistrzowski. Najwięcej – bo aż 40 razy – wygrywał Olympiakos SFP. Drugie miejsce z dwudziestoma mistrzostwami przypada Panathinaikosowi AO, a trzeci jest AEK Ateny, który ligę wygrywał 11 razy.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi greckiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.