Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga holenderska tabelaLiga holenderska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga holenderska Terminarz spotkań

Liga holenderska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga holenderska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga holenderska - Ciekawoski

Liga holenderska, zwana również Eredivisie, jest jedną z ciekawszych regulaminowo lig w Europie. Pomimo tego, że w tabeli znajdziemy 18 drużyn i terminarz ma odpowiednio 34 kolejki, to jednak niewiele on wyjaśnia. Fakt – wyłoniony zostaje mistrz kraju i jeden spadkowicz, ale już pozostałych dwóch spadkowiczów wyłonionych zostaje w barażach. Również nie ma jasnych kwalifikacji do Ligi Europy, a dzięki playoffom szansę w rozgrywkach międzynarodowych ma zagrać nawet zespół z 9. miejsca!

Liga holenderska to stosunkowo stara liga piłkarska. Mało kto by przypuszczał, że rozgrywki trwają już od sezonu 1888/1889 kiedy mistrzem kraju została Concordia Rotterdam. Co ciekawe rozgrywki nie zostały przerwane ani podczas pierwszej ani podczas drugiej wolny światowej i trwają rokrocznie aż do dziś. Od sezonu 1888/1889 do sezonu 1896/1897 mistrza Holandii wyłaniano systemem nieligowym, a rozgrywki miały charakter nieoficjalny.

W tak długiej historii wiele drużyn wygrywało ligę przynajmniej raz. Najczęściej dokonywali tego jednak piłkarze Ajaxu Amsterdam – 32 razy, PSV Eindhoven – 21 razy i Feyenoordu Rotterdam – 14 razy. Nie należy uznawać tej ligi jednak za zdominowaną przez te trzy zespoły, bo czwarta w kolejności Koninklijke HVV Haga zdobywała mistrzostwo 8 razy, a na przykład piąta Sparta Rotterdam - 6 razy.

Eredivisie zajmuje siódmą pozycję w klubowym rankingu UEFA i raczej tej pozycji broni niż ma szansę awansu. Od kilka lat żaden holenderski klub nie zdziałał nic znaczącego w europejskich pucharach. Siódma pozycja pozwala Holendrom na wystawienie w rozgrywkach międzynarodowych sześciu zespołów. Dwie drużyny grają w Lidze Mistrzów i cztery w Lidze Europy.

Najlepszym strzelcem w historii ligi jest Willy van der Kuijlen, który ma na koncie 311 bramek. Drugie miejsce z 265 golami zajmuje Ruud Geels, a trzecie Johan Cruijff, który strzelił w karierze 215 bramek.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi holenderskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.