Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga izraelska tabelaLiga izraelska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga izraelska Terminarz spotkań

Liga izraelska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga izraelska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga izraelska - Ciekawoski

Mocno niedocenianą w Europie ligą jest liga izraelska. Polskie kluby niejednokrotnie trafiały na rywali z Izraela w europejskich pucharach i wcale nie zawsze wychodziły z tej rywalizacji zwycięskie.

Liga izraelska, zwana również Ligat ha'al lub Ligat Toto od nazwy sponsora, założona została w 1999 roku. Chociaż należy wspomnieć, że wcześniej rozgrywki w Izraelu również miały miejsce na innych zasadach i pod innymi nazwami. Od 1931 do 1947 była to Palestin Liga, następnie od 1949 do 1950 Liga Yisra’elit, od 1951 do 1954 Liga Alef i wreszcie od 1954 do 1999 Liga Leumi. Co interesujące liga trwała nawet kilka sezonów przed ogłoszeniem niepodległości kraju i dzięki temu jeden tytuł mistrzowski ma na swoim koncie… Brytyjska Policja!

Liga izraelska ma bardzo interesującą formułę rozgrywek, która nie pozwala na odprężenie aż do ostatniej kolejki. W tabeli znajduje się 14 zespołów, a więc sezon zasadniczy polega na rozegraniu 26 spotkań w trybie każdy z każdym. Następnie tabela dzieli się na dwie mniejsze tabele, coś na wzór naszych grup mistrzowskich i spadkowych. Czołowe sześć drużyn ponownie rozgrywa dwumecze pomiędzy sobą, a najlepszy zespół po kolejnych 10 kolejkach zostaje ogłoszony mistrzem Izraela. Analogicznie osiem najsłabszych drużyn po zasadniczej części sezonu walczy między sobą o uniknięcie spadku w 14 kolejkach. Co roku degradowane są dwa najsłabsze kluby.

Izrael zajmuje obecnie siedemnaste miejsce w krajowym rankingu UEFA. Pozwala mu to wystawić jeden zespół w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz trzy kolejne do rozgrywek Ligi Europy. Ciężko predyktować poprawę tego stanu rzeczy, gdyż za rok nieuwzględniany w rankingu będzie już sezon 2009/2010, który był jednym z lepszych w historii dla izraelskich klubów.

Analizując tytuły mistrza Izraela od razu rzuca się w oczy dominacja trzech zespołów. Maccabi Tel Awiw, które ligę wygrywało 19 razy, Hapoel Tel Awiw i 12 tytułów mistrzowskich oraz Maccabi Hajfa z również 12 wygranymi.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi izraelskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.