Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga portugalska tabelaLiga portugalska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga portugalska Terminarz spotkań

Liga portugalska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga portugalska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga portugalska - Ciekawoski

Liga portugalska, zwana również Primeira Liga, to odwieczny rywal swoich dużo bardziej znanych i utytułowanych sąsiadów. Najwyższa klasa rozgrywkowa w Portugalii składa się z 16 drużyn, z których co roku jedna spada do niższej ligi, a miejsce przedostatnie kwalifikuje się do baraży o utrzymanie z drugim zespołem drugiej ligi. Niej jest więc łatwo z tej ligi spaść.

Primeira Liga ostatnimi laty bardzo nabrała na sile. Ciężko mówić o sporych sukcesach w Europie, ale jak na dosyć mały kraj kilka drużyn, a w szczególności Sporting Lisbona, Benfica i FC Porto radzą sobie w rozgrywkach międzynarodowych bardzo dobrze. Dzięki temu liga portugalska zajmuje obecnie piąte miejsce w klubowym rankingu UEFA z bardzo niewielką stratą do czwartej ligi Włoskiej. Pozycja numer pięć pozwala Portugalczykom wystawić trzy drużyny w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz trzy w rozgrywkach Ligi Europy.

Szczególnie udanym sezonem dla portugalskich drużyn był 2010/2011. Wtedy w półfinale Ligi Europy znalazły się aż trzy zespoły z Portugalii – Braga, Porto i Benfica, a w wewnętrznym finale Porto wygrało 1:0 z Bragą.

Primeira Liga załozona została w 1934 roku i pierwszym sezonem był ten 1934/1935. Po czterech sezonach amatorskich mistrzostw oficjalnie założono Primeira Divisao, która od tamtego momentu grana jest bez przerwy aż do dziś jedynie z niewielkimi zmianami nazwy i ilości klubów.

Liga portugalska jest niesamowicie zdominowana przez tak zwaną „wielką trójkę”. Z wyjątkiem sezonów 1945/1946 oraz 2000/2001 rozgrywki wygrywały tylko trzy kluby: SL Benfica (32 razy), FC Porto (27 razy) i Sporting CP (18 razy). Wszystkie trzy są również jedynymi drużynami jakie zagrały we wszystkich osiemdziesięciu dotychczasowych sezonach.

Z kolei najwięcej bramek na koncie w historii ma Fernando Peyroteo, który w latach 1937-1950 strzelił ich aż 331. Może on się pochwalić również wyśmienitym współczynnikiem 1,68 goli na mecz.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi portugalskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.