Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga rosyjska tabelaLiga rosyjska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga rosyjska Terminarz spotkań

Liga rosyjska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga rosyjska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga rosyjska - Ciekawoski

Przez wiele lat liga rosyjska odstawała terminarzem od reszty cywilizowanej Europy. Grali bowiem systemem wiosna-jesień, co utrudniało rzetelną ocenę sytuacji, a często zespół reprezentujący kraj w Europie mógł się znajdować już w niższej klasie rozgrywkowej. Zmieniła to niedawna reforma i od sezonu 2011/2012 w Rosji grają systemem znanym na Zachodzie – jesień/wiosna.

Liga rosyjska jest bardzo młodą klasą rozgrywkową. Z uwagi na rozpad Związku Radzieckiego rozegrano dopiero 21 sezonów, a pierwszym był sezon 1991/1992. Liga rosyjska w ciągu tych kilkunastu lat zmieniała parokrotnie nazwę. Obecnie rozgrywki odbywają się w 3 ligach: Premier Liga, Pierwsza Dywizja, Druga Dywizja, a w latach 1994-1997 istniała też Trzecia Liga. Do 1997 roku Premier Liga nazywała się Wysszaja Liga, a do 2001 Wysszaja Dywizja.

W tabeli Premier Ligi znajduje się 16 zespołów, a więc terminarz składa się z 30 kolejek. Co roku dwa z nich spadają do niższej klas rozgrywkowej, a kolejne dwa muszą uczestniczyć w barażach o utrzymanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu aż 25% drużyn może spaść w jednym sezonie.

Liga rosyjska zajmuje ósme miejsce w klubowym rankingu UEFA z niewielką stratą do ligi holenderskiej. Ósma pozycja pozwala wystawić Rosjanom dwie drużyny w rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz 4 w rozgrywkach Ligi Europy.

W ciągu 21 sezonów aż 15 tytułów mistrzowskich mają drużyny z Moskwy - Spartak Moskwa (9 tytułów), CSKA Moskwa (4 tytuły) oraz Lokomotiw Moskwa (2 tytuły). Łącznie rozgrywki wygrywało aż sześć różnych zespołów, co jest dosyć wyrównanym wynikiem w skali Europy. Tylko pięć drużyn natomiast wzięło pełny udział we wszystkich sezonach.

Najwięcej rozegranych spotkań w lidze rosyjskiej ma Sergei Semak - 456 gier i wyprzedza on drugiego Dmitri Loskov z 452 meczami na koncie. W pierwszej dziewiątce znajdziemy ośmiu Rosjan i jednego Litwina, Deividasa Šemberasa, na szóstej pozycji z 369 występami. Najwięcej bramek zdobył natomiast Oleg Veretennikov – 143.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi rosyjskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.