Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga rumuńska tabelaLiga rumuńska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga rumuńska Terminarz spotkań

Liga rumuńska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga rumuńska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga rumuńska - Ciekawoski

Piłkarska najwyższa klasa rozgrywkowa w Rumunii jest prawdopodobnie jedną z najbardziej niedocenianych lig w Europie. Oficjalnie nazwana Liga I Bergenbier radzi sobie w Europie całkiem nieźle, a jej przedstawiciele nie raz sprawiali niespodziankę z silniejszymi klubami.

Za początek rozgrywek w Rumunii wypada uznać sezon 1909/1910, a więc jest to stosunkowo stara i doświadczona liga. W pierwszym rozegranym sezonie zwyciężyła drużyna Olympia Bucure?ti, która sukces powtórzyła również rok później, aby następnie zniknąć z piłkarskiej mapy sukcesów w Rumunii.

Jej miejsce zajęły trzy inne kluby z Bukaresztu, tworząc jednocześnie te miasto najbardziej utytułowanym w Rumunii, a być może i najbardziej utytułowaną stolicą w Europie. Były to Steaua Bucure?ti, która wygrywała ligę rumuńską 24 razy, Dinamo Bucure?ti, które ma na koncie 18 mistrzostw i Venus Bucure?ti z ośmioma tytułami. Łącznie w lidze rumuńskiej wygrywały aż 22 zespoły, co czyni ją bardzo wyrównaną w porównaniu do innych.

Liga I Bergenbier zajmuje czternaste miejsce w krajowym rankingu UEFA. Pozwala to Rumunom na wystawienie pięciu drużyn w rozgrywkach europejskich: dwa zespoły co roku próbują sił w Lidze Mistrzów, a trzy w Lidze Europy. Zespoły z Rumunii muszą jednak rok w rok bronić swej pozycji, bo ich przewaga nad Austrią, Czechami i Izraelem jest minimalna.

Terminarz ligi rumuńskiej to 34 spotkania w systemie jesień/wiosna. Każdy klub dwukrotnie mierzy się z innymi rywalami. W tabeli znajduje się 18 klubów, z których aż cztery zostają zdegradowane co roku do niższej klasy rozgrywkowej.

Zawodnikiem z największą liczbą występów w lidze rumuńskiej jest Ionel Dănciulescu. Wybiegał na boisko w aż 510 spotkaniach i, co ważne, ciągle jest aktywny zawodowo. Drugie miejsce z 490 grami przypadło Costică ?tefănescu, a trzecie zajął Florea Ispir, który zagrał 485 razy. Najskuteczniejszym piłkarzem ligi jest natomiast Dudu Georgescu z 252 golami, ale wspomniany i ciągle grający Ionel Dănciulescu ma ich już 214.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi rumuńskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.