Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga szwajcarska tabelaLiga szwajcarska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga szwajcarska Terminarz spotkań

Liga szwajcarska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga szwajcarska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga szwajcarska - Ciekawoski

Najwyższa klasa rozgrywkowa w Szwajcarii jest bardzo ciekawą ligą. W historii miała wiele nazw, głównie związanych z nazwą sponsora tytularnego. Obecnie jest to Raiffeisen Super League, a do 2012 roku była to Axpo Super League. W lidze szwajcarskiej mogą brać udział drużyny z Szwajcarii oraz Lichtensteinu.

W tabeli ligi szwajcarskiej jest zaledwie 10 zespołów. Podczas sezonu każdy z każdym spotyka się aż czterokrotnie, co jest rzadko spotykanym rozwiązaniem w Europie. Po 36 kolejkach zostaje wyłoniony mistrz Szwajcarii oraz jedna drużyna, która jest degradowana do niższej ligi.

Szwajcaria zajmuje pozycję numer trzynaście w krajowym rankingu UEFA z nieznaczną stratą do Grecji i dosyć solidną przewagą nad ligą rumuńską. Miejsce te pozwala Szwajcarom wystawić pięć zespołów do zmagań w europejskich pucharach. Dwa z nich uczestniczą co roku w Lidze Mistrzów, a kolejne trzy w Lidze Europy. Ciężko jednak szukać sukcesów szwajcarskich drużyn na arenie międzynarodowej. Nawet z polskimi zespołami często odpadali.

Szwajcaria rozgrywa swoje ligowe zmagania od sezonu 1933/1934 rokrocznie. Między innymi ze względu na neutralność nie było żadnej przerwy podczas drugiej wojny światowej. Chociaż spoglądając szerzej można się cofnąć aż do sezonu 1897/98, kiedy rozegrane zostały pierwsze, nieoficjalne mistrzostwa Szwajcarii. Zwyciężył w nich Grasshoppers Zurych.

Liga szwajcarska jest bardzo wyrównaną ligą. W całej swojej historii aż 15 klubów zdobywało tytuł mistrza Szwajcarii, chociaż tak naprawdę tylko cztery zespoły 10 lub więcej razy. Były to: Grasshopper Club – 19 tytułów, FC Base – 16 mistrzostw, FC Zürich – 10 mistrzostw I Servette FC z również 10 tytułami. Sięgając nieprofesjonalnych sezonów przed 1933 rokiem lista ta poszerza się do 19 zespołów, a dominacja Grasshopper zwiększa się do aż 27 wygranych tytułów.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi szwajcarskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.