Piętnasty rok online |  Największa liga typerów! |  Typuj mecze za darmo!  | Wygrywaj naprawdę! |  Przyznaliśmy już 12 033 nagród za 566 766 pln!
liga typerow

Liga ukraińska tabelaLiga ukraińska Wyniki z ostatniej kolejki

Liga ukraińska Terminarz spotkań

Liga ukraińska Typy

Aktualne typy na ten tydzień z Liga ukraińska znajdziesz na naszym forum - kliknij tutaj

Liga ukraińska - Ciekawoski

Liga ukraińska, zwana również Premier Liha lub (do 2008 roku) Wyższa liga to kolejne bardzo młode rozgrywki. Pierwsze mistrzostwa rozegrano w 1992 roku po upadku Związku Radzieckiego. Wcześniej ukraińskie drużyny występowały właśnie w lidze Związku.

Pierwszy, ale niepełny i nieligowy, sezon ukraińskiej najwyższej klasy rozgrywkowej rozegrano na wiosnę 1992 roku. 20 drużyn było podzielonych na dwie grupy, których zwycięzcy spotkali się w finale o tytuł mistrza Ukrainy. Dosyć niespodziewanie wygrała Tawrija Symferopol, która pokonała utytułowane Dynamo Kijów 1:0. Od tego momentu rozgrywane sącoroczne, pełne rozgrywki.

W zasadzie można by podzielić Premier Lihe na dwa okresy. Pierwszy, to okres dominacji Dynama Kijów, które łącznie wygrało ligę 13 razy, mając najdłuższą serię dziewięciu tytułów z rzędu. Drugi okres to dominacja zespołu Szachtar Donieck, który ligę wygrywał osiem razy, z serią czterech tytułów mistrzowskich pod rząd. Nie licząc wspomnianego niepełnego sezonu w 1992 roku, tylko te dwie drużyny zdobywały mistrzostwo, a tylko cztery razy ktoś inny był na miejscu numer dwa. Nigdy też się nie zdarzyło by Dynamo Kijów nie było na podium Premier Lihe.

Liga ukraińska zajmuje stabilne, dziewiąte miejsce w rankingu krajowym UEFA. Pozycja ta pozwala Ukraińcom wystawić sześć drużyn do rozgrywek międzynarodowych. Dwie próbują sił w Lidze Mistrzów, a cztery w Lidze Europy.

Najlepszym strzelcem rozgrywek jest Serhij Rebrow ze 123 golami na koncie. Wyprzedza on Maksima Shatskixa i Andrija Worobeja, którzy zdobyli odpowiednio 113 i 105 bramek. Tylko ta trójka przekroczyła magiczną barierę stu goli ligowych.

W tabeli ligi ukraińskiej znajdziemy 16 zespołów, z których co roku dwa degradowane są do niższej klasy rozgrywkowej. Terminarz składa się z 30 kolejek.

Przewiń stronę wyżej by zobaczyć jak wygląda aktualna tabela ligi ukraińskiej oraz szczegółowy terminarz nadchodzących meczów i ostatnie wyniki.